Po svom položaju u odnosu na ukupno gradsko tkivo, područje koje je predmet prostorno-programske konkursne provere, predstavlja neiskorišćen potencijal neusklađenog urbaniteta sa zonama braunfilda (posebno kompleksa nekadašnjih filmskih studija) koje se prostire na potezu od rekreativne zone SC Košutnjak iz pravca Banovog brda, zatim prateći morfologiju grebena uz samu šumu - spomenik prirode Košutnjak, zapadnom i južnom stranom otvara ka naseljima Ceraka i Rakovice.
Jednim delom svoje površine (od zone bazena Košutnjak obuhvatajući kompleks DIF-a do kompleksa RTS-a), konkursna lokacija delimično pripada prostorno kulturno-istorijskoj celini Topčider. Zona Topčidera sa park šumom Košutnjak, danas se nalazi u urbanom okruženju raznovrsnih sadržaja i egzistira kao specifičan deo prirode i otvoreni sportsko-rekreativni gradski prostor.
Na slici gradskog pejzaža i sa aspekta sagledavanja celovitosti grada, prostorna kulturno istorijska celina Topčider, svojim autentičnim vrednostima zauzima istaknuto mesto u uspostavljanju kontinuiteta zelene infrastrukture u gradu, a područje konkursa otvara se kao njen „nedostajući“ završni segment i prelazna zona između „građene“ i „prirodne’“ strukture grada.u
Slika 1: Pogled na konkursno područje (foto: iz arhive Avala Studios-a)
1.1 Predmet i obuhvat konkursa
Obuhvat konkursa je područje između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića, Vladimira Rolovića na teritoriji opštine Čukarica i obuhvata sledeće karakteristične zone i korisnike: kompleks Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja (DIF), Radio-televizija Srbije - RTS, Avala studios, Košutnjak film, Zastava film - Ministarstva odbrane, Državni audiovizuelni arhiv Srbije - Jugoslovenska kinoteka, kompleks Crkve Sv. apostola i evangeliste Luke, Vatrogasno-spasilačka jedinica Košutnjak, zona Hale sportova Žarkovo i zone stanovanja.
Predmetni obuhvat nalazi se na samom rubu prostorno kulturno-istorijske celine „Topčider“ čineći njen najviši greben, preko puta zaštićenog prirodnog područja “Šuma Košutnjak” i izgrađene gradske strukture naselja. U fizičkom smislu ovo je prostor na granici kao prostor između jasno definisanih gradskih celina.
Slika 2: Ortofoto snimak sa prikazom obuhvata konkursa
Granica obuhvata konkursa, za koji se očekuju da učesnici konkursa dostave predloge prostorno-programskog rešenja / novog urbanog modela mešovite programske strukture, orijentacione je površine oko 85ha.
Imajući u vidu složenost sitacije i potreba korisnika i sadržaja u obuhvatu, Predmet konkursa je stepenovan i sastoji se iz dva nivoa razrade / zadatka:
Zadatak 1 - koncepta programske i prostorne postavke celokupnog obuhvata sa rasporedom i umrežavanjem sadržaja i zelenih površina, određivanjem kapaciteta i komunikacija i omogućavanjem kontinuiteta autentičnog gradskog pejzaža dostupnog za javnost, kao šireg obuhvata razrade;
Zadatka 2 - urbanističko-arhitektonskog rešenja područja pojedinačnih zona Radio-televizije Srbije, Košutnjak filma, Avala Studios-a, Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije - Jugoslovenske kinoteke i kolektivnog stanovanja (unutar zone RTS-a) kao užeg obuhvata i težišta razrade konkursa;
Оdnosno dve zone intervencije:
- ZONA A - anketni nivo razrade - zona konkursnog obuhvata_P= 85,38ha
Anketna razrada, mogućnost razvoja pojedinih celina sa ciljem povećanja kapaciteta njihove održivosti, usklađivanja sa kriterijumima energetske efikasnosti i unapređenje funkcionalnih i tehnoloških karakteristika postojećih prostornih struktura.
- ZONA B - detaljna razrada - zone RTS, Košutnjak film, Avala Studios, Državni audiovizuelni arhiv Srbije - Jugoslovenska kinoteka i zona zatečenog kolektivnog stanovanja (unutar zone RTS-a) _P=42,25ha
Prostorna provera sa predlogom pravila građenja, pravila uređenja, održivog razvoja i celovito programsko-projektno rešenje uređenja.
(videti prilog uz program - I INFORMACIONI GRAFIČKI PRILOZI - 07 - PRIKAZ KARAKTERISTIČNIH ZONA I KORISNIKA)
Mapa karakterističnih zona i korisnika
(videti prilog uz program - I INFORMACIONI GRAFIČKI PRILOZI - 07 - PRIKAZ KARAKTERISTIČNIH ZONA I KORISNIKA)
Razlika između ova dva nivoa konkursnog zadatka, manifestuje se pre svega kroz karakter konkursnog zadatka - konceptualne postavke programsko-prostornog rešenja (Zona A) i urbanističko-arhitektonskog rešenja (Zona B), kao i kroz potreban nivo razrade konkursnih rešenja za svaki od njih.
Celovito programsko-prostorno rešenje konkursnog područja pre svega treba da ponudi odgovore na raspored i tip sadržaja, stepen izgrađenog/neizgrađenog, privatnog / javnog prostora kompleksa, njihovo međusobno povezivanje/razgraničavanje, zatim odnos prema zelenim / šumskim površinama i dalje način povezivanja sa okruženjem u jedinstven model urbane obnove kojim bi predmetna lokacija iznova zaživela na užem i širem gradskom planu, uzimajući u obzir i ekonomsku isplativost i vremenski aspekt razvoja.
1.2 Povod i cilj konkursa
Povod za raspisivanje konkursa je potreba da se izvrši uporedna provera mogućih prostornih modela i načina korišćenja teritorije konkursnog obuhvata kroz transformaciju, integraciju i uvođenje u tokove planskog razvoja Beograda. Beogradu su potrebni projekti kojima se oblikuje koncept rešenja za trajnu zaštitu preostalih prirodnih potencijala u urbanizovanim zonama, sa metodologijom njihovog proširenja i uređenja u cilju: stvaranja održive urbane matrice na principima „Zelenog grada“, povezivanja postojeće zelene infrastrukture sa okolnim površinama pod šumom i povećanja fonda zelenih površina, stvaranja rekreativno-relaksacionih zona sa odgovarajućim sadržajima (pešačke, trim i biciklističke staze; dečja igrališta; vežbaonice na otvorenom; odmorišta sa senicima i klupama), dostupnosti i bezbednosti za sve korisnike.
Konkurs se raspisuje zbog potrebne provere ambijentalnih, prostornih i funkcionalnih kapaciteta lokacije i pribavljanja predloga za što kvalitetniju distribuciju sadržaja / programa u odnosu na savremeni gradski kontekst i superponirane uslove planskih i legislativnih okvira, kao i razvojnih politika grada.
Očekuju se predlozi koji će se zasnivati na racionalnoj proporciji interesa i odnosa javnog i privatnog.
Cilj konkursa je da se, u skladu sa konkursnim zadatkom, programskim smernicama, potencijalima i značajem lokacije, izabere najadekvatnije prostorno arhitektonsko-urbanističko rešenje za izgradnju novih gradskih struktura i uređenja prostora kompleksa uključujući i predlog rešenja revitalizacije, rekonstrukcije i uređenja postojećih prostornih funkcionalnih podcelina na anketnom nivou razrade.
Očekuje se da konkursno rešenje urbane revitalizacije ovog područja sve zatečene ambijentalne, funkcionalne i semantičke vrednosti obuhvaćenog prostora integriše planiranjem multifunkcionalanog gradskog područja u kome će biti zastupljeni sadržaji kulture, sporta , komercijalno - poslovni, stambeni i ostali prateći sadržaji.
Poseban cilj konkursa je i promocija principa cirkularne ekonomije i održive zelene gradnje, njihovom implementacijom pri razvoju novih urbanih celina, planiranjem izgradnje objekata sa niskom potrošnjom energije u eksploataciji i primenom savremenih standarda gradnje u cilju očuvanja životne sredine u specifičnom okruženju zaštićene prostorne celine Topčider i blizine šume Košutnjak.
Savremenim programsko-prostornim remodelovanjem moguće je sprovesti strategiju od nivoa urbane celine do nivoa prostorne jedinice i radnog mesta.
Očekuje se raznovrsnost konkursnih pristupa u sagledavanju prostornih mogućnosti za pronalaženje optimalnih modela za revitalizaciju i dalji razvoj delimično napuštenog prostora. Dobijena rešenja i modeli pristupa urbanoj obnovi predstavljaće smernice za izgradnju novih sadržaja i uređenje kompleksa.
U cilju pronalaženja optimalnih modela za revitalizaciju prostora potrebno je sveobuhvatno multidisciplinarno sagledavanje prostornih i razvojnih mogućnosti i njegovo povezivanje sa neposrednim i širim okruženjem, u kontekstu očuvanja i zaštite zelenih površina i šumi bliskih staništa.
Slika 3: Lokacija u okruženju: pogled ka jugu iz pravca Topčidera (foto: iz arhive Avala Studios-a)