Q&A
13.03.
Pitanje:35.
Postovani, Calibri Light font, Bold, u InDesign (Verzija 2025) nije moguc. U WORD-u je razlika izmedju obicnog Calibri i Calibri Light Bold gotovo neprimetljiva. Da li je moguce koristiti obican Calibri za sifru?
ODGOVOR:
Da, moguće je koristiti kako ste predložili.
11.03.
Pitanje: 34.
Postovani, da li je dozvoljeno u animaciju ugraditi i muziku?
ODGOVOR: Muzika u animaciji je naravno dozvoljena dok god video ne izlazi iz konkursom propisanih pravila (3D animacija - prikaz idejnog rešenja kompleksa i nove izgradnje - trajanju do 60 sekundi, ekstenzija mp4, rezolucija: 1080p / 720p).
09.03.
Pitanje: 32.
Postovani, da li je moguce produziti rok nekoliko dana?
ODGOVOR:
Poštovani, rok za predaju konkursnih radova se produžava do 31.03.2025.godine – ponedeljak do 23:59 časova (GMT+1), sve ostalo ostaje u Raspisu i programu konkursa nepromenjeno, osim objavljivanja rezultata konkursa koji će biti objavljeni najkasnije do 30.04.2025. godine do 23:59 časova (GMT+1).
Pitanje: 33.
Na str. 136, pod tačkom 2. Grafički prilozi navedeno je "Situacioni planovi karakterističnih celina - predmet detaljne razrade po izboru partera sa prikazom planiranih sadržaja, nivelacije, saobraćajnih površina i komunikacija, parternog i pejzažnog uređenja R=1:500. Molim Vas precizirajte da li se trazi samo osnova krova, ili osnove podzemnih etaža, partera, tipske etaže i krova.
ODGOVOR:
Situacioni plan u razmeri 1:500 treba da na izabranom karakterističnom segmentu detaljnije prikaže dispoziciju planiranih sadržaja, nivelaciju, saobraćajno rešenje i komunikacije, parterno i pejzažno uređenje kojim se obrazlaže prostorni koncept .
Nije zadato na koji način će biti prikazani , na jednom ili više planova ( situacioni plan sa osnovom krova ili situacioni plan sa tipskom etažom ili situacioni plan sa osnovom prizemlja … ) ,ali je važno da prikaz sadrži potrebne informacije : medjusobni odnos objekata , visinska I horizontalna regulacija , namena I struktura ,saobraćajno , parterno ili pejzažno uredjenje sa bližoim informacijama o materijalizaciji I zelenilu ..
05.03.
Pitanje: 30.
Poštovana/i,
U nastavku par pitanja koja se odnose na deo 7.5 Autorska koverta - Sadržaj izjave konkurenata :
1. Da li je moguće autorsku kovertu doneti direktno na adresu DAB-a do naznačenog datuma? Imajući u vidu moguće komplikacije oko anonimnog slanja putem obične pošte ili preko usluge brze pošte. Naime iako je u konkursnom raspisu već objašnjenjo kako se ovo može uraditi ostaje bojazan da bez povratnice autori neće imati potvrdu da je autorska koverta stigla na adresu DAB-a prema navedenoj procedure.
ODGOVOR:
Poštovani moguće je autorsku kovertu doneti u prostorije DAB-a do naznačenog datuma, gde će vam biti izdata potvrda o predaji vaše autorske koverte, radnim danim od 09 do 15,00 časova.
2. Da li je sve tražene Izjave (Izjava o prihvatanju uslova konkursa, Ime i prezime lica ovlašćenog za zastupanje autorskog tima, Izjavu u kojoj se autor ili autorski tim izjašnjava o tome da li želi da se na javnoj web izložbi rad izloži pod šifrom (anonimno) ili pod imenom autora, Izjavu u kojoj autor ili autorski tim se izjašnjava da su saglasni da se nagrada ili otkupi uplate na pravno lice/ili pravna lica - (instrukcije za uplatu će nagrađeni i otkupljeni autori/autorski timovi) dostaviti naknadno po sklopljenom ugovoru o isplatama nagrada i otkupa) moguće dostaviti u slobodnoj formi ili se one overavaju kod nadležnog notara?
ODGOVOR :
Izjave se predaju u slobodnoj formi, nije ih potrebno overavati kod notara.3. U slučaju da autorski tim čine fizička lica da li je potrebno dodati Izjavu u procentualnom rasporedu iznosa u slučaju dodele neke od nagrada?
ODGOVOR:
Preporučujemo da fizička lica budu isplačena kako je i napisano u raspisu konkursa 7.5 Autorska koverta - Sadržaj izjave konkurenata
- Izjavu u kojoj autor ili autorski tim se izjašnjava da su saglasni da se nagrada ili otkupi uplate na pravno lice/ili pravna lica - (instrukcije za uplatu će nagrađeni i otkupljeni autori/autorski timovi) dostaviti naknadno po sklopljenom ugovoru o isplatama nagrada i otkupa;
Podsećamo vas da je nagradni fond raspisom određen u bruto iznosima - poglavlje 7.7. VRSTA I VISINA NAGRADA.
Pitanje: 31.
Poštovani,
kako su dati preporučeni kvadrati za prateći program RTS-a, ostali su nedorečeni njihovi odnosi (npr. administrativni objekat sa garažom do 6000m2, kojii bi bio njegov minimum?). Postoji neki minimum kvadrata koji je potrebno zadovoljiti? Dodatno da li je neophodno da je, ponovo primera radi, administrativni objekat jedinstven u celini ili postoji mogućnost za formiranjem više objekata sa toplom vezom?
ODGOVOR:
Na osnovu programa RTS kapaciteti dati raspisom konkursa su orijentacioni i predstavljaju procenjeni maksimum. U tom smislu predočeni kapaciteti nisu obavezujući već usmeravajući. S obzirom na kompleksan i veoma specifičan program RTS-a u kome je zahtevano više novih objekata koji treba čine funkcionalnu i tehnološku celinu, od učesnika se ne očekuje projektantsko rešenje samih objekata već da na anketnom nivou razrade njihovu dispoziciju sa glavnim komunikacijama unutar kompleksa i vezama na javnu saobraćajnu mrežu.
U odnosu na pitanje o procenjenom minimumu, ne postoji takav podatak ali skrećemo pažnju učesnicima da je programom za kompleks RTS precizirana faznost te se u tom smislu očekuje da ponuđeno rešenje omogući taj zahtev.
Objekti ne moraju biti samostalni i slobodnostojeći već se mogu grupisati i/ili povezivati toplom vezom.
04.03.
Pitanje:29.
Da li moguce crkvu sa sadasnje lokacije premestiti u Avala Studio 1?
ODGOVOR :
Nije moguće.
01.03.
Pitanje:28
Da li je novo stanovanje u okviru kompleksa RTS-a samo pozeljno ili i ocekivano?
ODGOVOR:
Raspisom konkursa je jasno navedeno da se u kompleksu RTS planiraju isključivo sadržaji u funkciji medija/kulture/javnih funkcija i da su svi objekti koji ne pripadaju sadržajima javnih funkcija (neplansko naselje, restoran "filmski grad" devastirani montažni objekti i dr.) predviđeni za uklanjanje. S tim u vezi, nikakvo stanovanje nije ni "poželjno ni očekivano" u kompleksu RTS.
25.02.
Pitanje: 25.
Da li je u Ulici kneza Višeslava potrebno imati dve trake u oba smera ili je dovoljno postaviti po jednu? Ili se to ostavlja učesnicima na izbor?
ODGOVOR:
Predlog saobraćajnog rešenja je deo konkursnog zadatka i od učesnika se očekuje da u skadu sa urbanističkim analizama i prostornim konceptom daju predloge vezano za karakteristike saobraćajnica .
Pitanje: 26.
Mogu li se situacioni prikazi u 1:2500 postaviti kao renderovane vizuelizacije ili moraju biti crtani linijski (npr. u Autocadu)?
ODGOVOR:
Tehnika grafičkog prikaza nije zadata , ali prikazi moraju biti dovoljno precizni da se mogu sagledati i dimenzionalno svi elementi relevantni za prikaz situacionog rešenja u razmeri 1:2500 .
Pitanje: 27.
Da li autorska koverta ('AUTOR') mora biti poslata do 24.3. u ponoć ili do tada već mora biti primljena?
ODGOVOR:
Poštovani, autorska koverta treba da bude poslata do 24.03. – merodavan je žig na koverti, ne mora biti primljena do tada.
24.02.
Pitanje: 23.
Da li parking RTS-a moze da se izmesti u okviru parcele ako se mesto pristupa in Kneza Viseslava zadrzi?
ODGOVOR:
Obzirom na anketni nivo konkursa i u cilju predlaganja racionalnog saobraćajnog rešenja, moguće je slobodno planirati rešenje parkiranja unutar kompleksa RTS u kontekstu ukupnog funkcionalnog rešenja kompleksa i njegovih veza sa okruženjem.
Pitanje: 24.
Da li je moguce objediniti postojeci prilaz parkingu RTS-a sa novim pristupom kompleksu sa strane Kneza Viseslava?
ODGOVOR:
Prema programskom zadatku za razvoj kompleksa RTS, koji je po sadržaju i veličini izuzetno zahtevan, procenjeno je da je neophodno obezbediti min 4 pristupa sa javnih saobraćajnih površina, plus ukoliko postoje prostorne i nivelacione mogućnosti dodatni iz pravca ulice Miloja Zakića. Kako je u pitanju anketni nivo konkursa, dozvoljeni su racionalniji predlozi saobraćajnog rešenja uz jasano i funkcionalano rešenje kretanja svih tipova vozila unutar kompleksa a vodeći računa o saobraćajnom opterećenju mesta priključka na javne saobraćajnice.
22.02.
Pitanje: 21.
Da li je moguće reoblikovanje parternog uređenja crvke?
ODGOVOR:
Od učesnika konkursa se očekuje da daju celoviti predlog pejzažnog uređenja prostora u zoni užeg obuhvata konkursa tako da je moguće dati i predloge za izmenu postojećeg parternog uredjenja u okviru kompleksa crkve.
Pitanje: 22.
Da li je moguć slobodan pešački pristup bunkerima arhiva kinoteke?
ODGOVOR:
Kompleks Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije - Jugoslovenska kinoteka je pod posebnim režimom zaštite i kretanja ,sa kontrolisanim pristupom , tako da unutar kompleksa nije moguće planirati slobodne pešačke pristupe .
20.02.
Pitanje: 19.
Da li je potrebno napraviti fotomontažu rešenja u zadatu realnu fotografiju ili je moguće napraviti renderovanu vizuelizaciju iz zadatog smera koja prikazuje predloženo rešenje i okolinu/okruženje?
ODGOVOR:
Potrebno je dati prostorni prikaz predloženog rešenja i neposrednog okruženja iz zadatih pravaca , nije nužno da bude fotomontaža na priloženoj fotografija . Fotografije prikazuju orijentacione pravce , tačke sa kojih je potrebno dati trodimenzionalni prikaz rešenja.
Pitanje: 20.
Može li se pristup vatrogasnoj stanici planirati iz ulice Miloja Zakića?
ODGOVOR:
Saobraćajno rešenje je predmet anketnog dela konkursa u zoni šireg konkursnog obuhvata ,tako da je moguće razmatrati i nove pristupe funkcionalnim zonama u cilju što efikasnijeg funkcionisanja pojedinih celina .Prilikom provera novih pristupa vatrogasnoj stanici potrebno je poštovati pravila za kretanje vatrogasnih vozila* i usaglasiti sa morfologijom terena i zelenilom u zoni zelenog pojasa .
*Pravilnik o tehničkim normativima za pristupne puteve, okretnice i uređene platoe za vatrogasna vozila u blizini objekta povećanog rizika od požara ("sl. list srj", br. 8/95)
16.02.
Pitanje:16.
Da li javna saobraćajnica može da prolazi kroz zonu 6, (deo zone 6 koji pripada zoni B)
ODGOVOR:
Zona 6 obuhvata kompleks Zastava filma za koji je potrebno je predvideti ograđivanje kompleksa zbog specifične namene. Potrebno je unutrar zone predvideti kolske i pešačke pristupe sa odgovarajućim rešenjem za mirujući saobraćaj.
Obzirom na anketni nivo konkursa i u cilju predlaganja racionalnog saobraćajnog rešenje moguće je planirati javnu saobraćajnicu kroz zonu 6 u obodnim delovima zone B uz uslov da se tim izmenama ne remete unutrašnje funkcionalne veze i da se prostor može ograditi i povezati sa okruženjem sa kontrolisanim pristupom .
Pitanje:17.
Multifunkcionalna sportska sala sa zatvorenim bazenom za potrebe DIF-a. Da li se pritom trazi samo zatvoreni bazen ili oba sadrzaja:
1. multifunkcionalna sala
2. Bazen
ODGOVOR:
Zona 1_Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja - DIF je deo šireg obuhvata konkursa i razradjuje se na anketnom nivou u cilju definisanja celovitog koncepta razvoja ovog područja.
Raspisom je navedeno „ planiranje lokacije i kapaciteta za multifunkcionalnu sportsku salu sa zatvorenim 25 metarskim bazenom na kat. parcelama 13489/1 i 13488 i 674 KO Čukarica „ što znači oba sadržaja .
Napomena : za zone šireg konkursnog obuhvata potrebno je dati predloge na nivou osnovnih prostornih, urbanističkih parametara.
Pitanje: 18.
Da li javna saobraćajnica može da prolazi kroz zonu 7?
ODGOVOR:
Zona 7 obuhvata kompleks Državnog audiovizuelnog arhiva Srbije - Jugoslovenska kinoteka . Ovaj kompleks je pod posebnim režimom sa kontrolisanim pristupom tako da je unutar kompleksa moguće planirati samo kretanje pod posebnim režimom . Javne saobraćajnice treba planirati obodno tj. van granica kompleksa zone 7.
12.02.
Pitanje: 14.
Želimo da razjasnimo sledeće: u raspisu konkursa se pozivate na 'PDR prostorno-kulturno-istorijske celine Topčider, faza 2, celina 4', koji predviđa kolski pristup lokaciji iz Ulice kneza Višeslava, u neposrednoj blizini porte crkve (jugostočni deo obuhvata konkursa). Međutim, razumeli smo da sam konkursni raspis ne predviđa nove kolske pristupe iz Ulice kneza Višeslava. Možete li potvrditi da li je predviđen kolski pristup iz ove ulice, odnosno kakav je tačno status ove saobraćajne veze u okviru konkursnog zadatka?
ODGOVOR:
PDR “Prostorno-kulturno-istorijske celine Topčider, faza 2, celina 4 obuhvata deo regulacije ulice Kneza Višeslava u zoni “Skojevskog naselja “. Tim planom ,u toj zoni konkursnog obuhvata , predviđena su dva pristupa , veze sa ulicom Kneza VIšeslava : preko ulice Ilije Stojadinovića koja vodi ka Vatrogasnom domu i preko ulice Miloja Zakića sa nalazi na donjoj granici konkursnog obuhvata .
Konkursnim zadatkom , obzirom na anketni nivo konkursa , očekuje se od učesnika da sagledaju u kontinuitetu regulaciju ulice Kneza Višeslava u zoni šireg konkursnog obuhvata I daju predloge za njeno uklapanje u ambijent konataktnih područja i povezivanje funkcionalnih celina unutar konkursnog obuhvata. U skladu sa konkursnim rešenjem mogu predložiti način i mesta povezivanja kolskih i pešačkih kretanja sa okruženjem .
Pitanje:15.
Poštovani,
Na strani 105. raspisa navedeno je sledeće: "Planirati obodne saobraćajnice. U donjem levom delu parcele trasirati samom granicom parcele (zona uz bunkere), jer je u tom delu parcela znatno sužena i nepristupačna. Saobraćajnicu desnom stranom parcele takođe trasirati samom granicom parcele".
Da li se ovaj opis odnosi na internu ulicu kompleksa Jugoslovenske kinoteke koja je ucrtana na grafickom prilogu sa iste strane i koja opslužuje iskljucivo potrebe Jugoslovneske Kinoteke, ili se odnosi na potrebe novoprojektovane saobracajnice koja je za javnu upotrebu i nalazi se van ogradjenog prostora Jugoslovenske kinoteke?
ODGOVOR:
Opisi saobraćajnica datih na str 105. odnose se na interne saobraćajnice unutar kompleksa Državnog audiovizuelni arhiva Srbije - Jugoslovenska kinoteka .
Interne saobraćajnice van ogradjenog prostora tog kompleksa definišu se u skladu sa konceptom saobraćanjnog rešenja a u skladu sa morfologijom terena i neophodnim funkcionalnim vezama unutar šireg konkursnog obuhvata .
09.02.
Pitanje: 12.
Da li moguće umanjiti parcelu na kojoj se nalazi bogomolja?
ODGOVOR:
Konkursnim smernicama predviđeno je zadržavanje postojeće parcele k.p.1982/2 K.O. Čukarica za postojeću namenu – verski objekat . Preparcelacija nije planirana osim ukoliko nije neophodno radi regulacije javne saobraćajnice ili koridora komunalne infrastrukture .
Pitanje: 13.
Da li se proširenje ul. Kneza Višeslava planira obostrano tj. simetrično?
ODGOVOR:
Predlog novog identiteta i nove regulacije ulice Kneza Višeslava kojim bi se ovaj prostor učinio dostupnim i bezbednim za kretanja pešaka i biciklista jedan je od važnih zadataka konkursa na anketnom nivou . Obzirom da druga strana ulice , naspram konkursnog obuhvata, pripada zaštićenoj zoni prostorne kulturno-istorijske celine „Topčider“ i deo je spomenika prirode „Šuma Košutnjak“preporuka je da se proširenje koje je potrebno za planiranje novog profila ulice predlaže na strani koja pripada širem konkursnom obuhvatu .
05.02.
Pitanje: 10.
Na strani 82 u sadržaju očekivanih priloga je navedeno da se očekuje formiranje „Situacionog prikaza dispozicije sadržaja u prostoru, njihove pozicione i dimenzionalne karakteristike, spratnost izgrađenih struktura, funkcionalni odnosi, saobraćajno i nivelaciono rešenje, kolska, pešačka i druge vrste kretanja (širi obuhvat_zone A) R=1:2500”.
Na strani 85 raspisa je navedeno da se očekuje prikaz „Situaciono-kompozicioni plan - situacioni prikaz planirane izgradnje i uređenja (uži obuhvat zona B) R=1:2500”.
Dok se na strani 136. raspisa pominju dva priloga u istim razmerama „Situacioni prikaz dispozicije sadržaja u prostoru, njihove pozicione i dimenzionalne karakteristike, spratnost izgrađenih struktura, funkcionalni odnosi, saobraćajno i nivelaciono rešenje, kolska, pešačka i druge vrste kretanja (širi obuhvat_zone A) R=1:2500 i Situaciono-kompozicioni plan - situacioni prikaz planirane izgradnje i uređenja (uži obuhvat_zona B) R=1:2500”.
Na sva tri mesta su navedeni različiti prilozi. Šta se konkretno očekuje od učesnika konkursa da pošalju? Ukoliko treba da se pošalju dve situacije u razmeri 1:2500 koja je razlika između njihovog sadržaja, jer ako se u razmeri 1:2500 prikazuje uži obuhvat konkursa, na istom prilogu može da se vidi i širi obuhvat?
ODGOVOR:
Obim grafičke dokumentacije koja čini obavezan deo konkursnog rada definisan je u poglavlju 7.3 SADRŽAJ KONKURSNOG RADA , tačka 2. Grafički prilozi (2D i 3D)
- Na situacionom planu šireg obuhvata (zona A) učesnici prikazuju prostorno programski koncept celine i odnos sa širim okruženjem ( dispozicije sadržaja u prostoru, njihove pozicione i dimenzionalne karakteristike, spratnost izgrađenih struktura, funkcionalni odnosi, saobraćajno i nivelaciono rešenje, kolska, pešačka i druge vrste kretanja )
- Na situacionom planu užeg obuhvata (zona B) prikazuju se detaljnije elementi izgradnje i uredjenja prostora ,prikaz fizičkih struktura , parternog uredjenja ( kompozicioni plan )
Način na koji će se na ovom prilogu prikazati i elementi šireg obuhvata (zona A) koji nisu predmet detaljne razrade nije zadato i u zavisnosti je od predloga učesnika .
napomena :
Dodatni prilozi po izboru učesnika koji pojašnjavaju i afirmišu predložena rešenja su dopušteni pa tako i situacioni planovi mogu biti pored obavezujućih ( razmere 1:2500 I 1: 500 ) uradjeni i u drugim razmerama koje su u skladu sa konceptom pogodnije za prikaz rešenja .
Pitanje: 11.
Na strani 136. raspisa je navedeno da se očekuje „Rekapitulacija ostvarenih površina struktuiranih po celinama, namenama i postignutih kapaciteta parkiranja”, dok se na strani 85. raspisa pominju „Uporedna tabela postojeće i planirane zelene infrastrukture, kao jedan od osnovnih kriterijuma konkursa”, kao i „Uporedna tabela postojećeg i planiranog sa predlogom rekonstrukcije (rekompozicije i/ili dogradnje) struktura koje se zadržavaju”.
Iz pomenutog je nejasno da li bi očekivani parametri trebalo da se formiraju na osnovu ucrtanih granica celina A i B, ili možda granica vlasništva, ili mogu da se formiraju prema novoformiranim blokovima koji će prizaći iz konkursnog rešenja?
ODGOVOR:
Osnovne prostorne celine “KARAKTERISTIČNE ZONE I KORISNICI “ navedene su u raspisu na strani 77. i prikazane su i na grafičkim prilozima . Te celine predstavljaju osnov za primenu principa urbanističkog planiranja i za prikaz osnovnih numeričkih pokazatelja .
Traženi prilog u tekstualnom delu - Rekapitulacija ostvarenih površina struktuiranih po celinama, namenama i postignutih kapaciteta parkiranja ( postojeće i planirane zelene infrastrukture, postojećeg i planiranog sa predlogom rekonstrukcije (rekompozicije i/ili dogradnje) struktura koje se zadržavaju ) odnose se sa na karakteristične zone koje su deo užeg obuhvata ( zona B ) a numerički pokazatelji mogu da se struktuiraju unutar tih celina prema novoformiranim blokovima/zonama koji će proizaći iz konkursnog rešenja .
04.02.
Pitanje: 9. Da li Studio 1 mozemo srusiti, a napraviti drugi vid secaja na Avala Film?
ODGOVOR:
Objekat Studio 1 predložen je da se sačuva kao najznačajniji objekat u kompleksu po više aspekata od kulturno-istorijskih i prostornih vrednosti do produkcijskih potencijala.
Obzirom na anketni nivo konkursa , kojom se istražuju najpovoljnija prostorna i programska rešenja moguće je ukoliko se zadržavanje i rekonstrukcija objekta Studio 1 ne uklapa u novi prostorni koncept uz odgovarajuće obrazloženje , predložiti njegovo uklanjanje . Uz napomenu da je neophodno dati odgovarajući predlog kojim bi se kroz predložene nove funkcije : izložbeni prostor Avala filma, trajne i / ili tematske povremene muzejske postavke eksponata koji su sačuvani u fundusu Avala Studios, eksperimentalna pozorišna scena, tematski bioskop ...ili na neki drugi način sačuvalo sećanje na nekadašnji značajni produkcijski centar .
01.02.
Pitanje: 8.
Dragi,zanima me da li se teren moze tretirati kao ravan jer je zahtevno raditi sa 3d modelom koji ste nam poslali?
ODGOVOR:
Denivelacija terena se ne može zanemariti jer je od uticaja na prostorni koncept.
Učesnici nisu u obavezi da koriste 3d model koji je dat u podlogama.
Ukoliko je učesniku potreban drugačiji format 3d modela, postoji mogućnost da se isti generiše preko izohipsi datih na mapi - 02 PRIKAZ TOPOGRAFIJE TERENA KONKURSNOG OBUHVATA (dwg/pdf).
22.01.
Pitanje: 7.
Poštovani, u odgovoru na pitanje br. 5, naveli ste da je učesnicima data osnova postojećeg objekta RTS-a u kojem se nalaze Studiji 8 i 9. Da li biste mogli da mi navedete u kom folderu se ona nalazi jer ne mogu da je nađem, ili da je dodate u dokumentaciji ako uopšte nije postavljena?
ODGOVOR :
Poštovani,
Hvala vam na vašem dodatnom pitanju, ubacili smo u podfolderu 03 PRATEĆA DOK_ZONA RTS u folder V – OSTALA DOKUMENTACIJA – još dva nedostajuća dwg fajla.
18.01.
Pitanje 6: Poštovani,
ja sam Arsen Vukotić studen treće godine osnovnih studija na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Zajedno sa koleginicama Natalijom i Jelenom želim učestvovati na konkursu, da li možemo učestvovati ako smo završna godina studija?
Ako je potrebno visoko obrazovanje jednog člana tima, ja sam diplomirani inženjer elektrotehnike. Lijep pozdrav
ODGOVOR:
Poštovani,
U skladu sa Raspisom konkursa tačka 7.1 USLOVI ZA UČEŠĆE NA KONKURSU
„Pravo učešća na konkursu, u skladu sa čl. 28. Pravilnika o načinu i postupku za raspisivanje i sprovođenje urbanističko-arhitektonskog konkursa („Službeni glasnik RS“, broj 31/2015), imaju fizička lica sa stečenom visokom stručnom spremom iz oblasti arhitekture bez obzira na njihovu teritorijalnu pripadnost i njihove lične osobine ili pravna lica koja imenuju lice sa stečenom visokom stručnom spremom iz oblasti arhitekture.
Poželjno je da učesnici formiraju multidisciplinarne timove i uključe stručnjake iz drugih struka koji bi svojim stručnim stavovima i znanjima doprineli unapređenju konkursnih rešenja, kao i studente. Učesnik na konkursu ne može biti lice koje je neposredno angažovano na pripremi i sprovođenju Konkursa, odnosno ukoliko je u srodstvu ili neposredno sarađuje sa istim, kao ni lice koje je u upravi ili je zaposleno kod organa koji raspisuje Konkurs.“
Što znači da u vašem timu treba da imate diplomiranog inženjera arhitekture ili master inženjera arhitekture.
16.01.
Pitanje: 1.
Iz formulacije u raspisu (str. 101) nije jasno da li se objekti u kompleksu Košutnjak filma zadržavaju ili postoji mogućnost njihovog uklanjanja i izgradnje novih objekata? U crtežima su označeni kao da se zadržavaju, a u raspisu se pominje mogućnost njihovog uklanjanja.
ODGOVOR:
Zona Košutnjak filma obuhvata dva objekta koji su u funkciji ali bez arhitektonskih vrednosti – (označeni da se čuvaju uz mogućnost rekonstrucije i nadgradnje) uz napomenu učesnicima da ,obzirom na anketni prostorno programski nivo konkursa, i ovu celinu posmatraju u sklopu jedinstvene celine čitavog konkursnog obuhvata i daju predloge u kom obliku / stepenu će oni biti sačuvani ili potpuno zamenjeni novim objektima. S tim u vezi su u programu za datu zonu 5 date smernice i mogući parametri za rešavanje ove celine:
„U urbanističkom smislu razmotriti povezivanja područja zone 4a - zona postojećeg ulaska u kompleks filmskih studija, uz prometnu Ulicu kneza Višeslava, sa zonom 5 obuhvata producentske kuće Košutnjak u jednu mešovitu celinu kako bi se formirao kontinuitet uličnog fronta.
Predlog programskog zadatka:
- U okviru Zone 5 moguće je predvideti rekonstrukciju/nadogradnju postojećih objekata ili delova objekata, kao i izgradnju novog stambeno-poslovnog kompleksa. Predvideti kolske i pešačke pristupe sa odgovarajućim rešenjem za mirujući saobraćaj. Urbanistički okvirni parametri za celinu su: procenat zelenila 40%, indeks izgrađenosti 3.5, uz mogućnost primena drugačijih parametara i tipologija.“
Pitanje: 2.
Na strani 142. i 143 u raspisu se u spisku prateće dokumentacije pominju podloge koje nisu poslate učesnicima: RTS_Programski uslovi (dwg), Urbanistički projekat U.Bogunovića_NBS arhiva (pdf), za Studio 1 3D Model (skp), Grafičke podloge (dwg) i dr. Postoji li mogućnost da se navedene podloge postave na portal za preuzimanje?
ODGOVOR:
Prilog V – OSTALA DOKUMENTACIJA dopunjen je potrebnim nedostajućim podlogama.
Pitanje: 3.
3D model terena nije moguće pozicionirati, niti uskladiti sa lokacijom, jer model nije georeferenciran, niti se njegova kontura poklapa sa granicom konkursnog obuhvata. Možete li da postavite ažurirani model terena koji može da se koristi?
ODGOVOR:
Na modelu terena koji je dat u skp. formatu ucrtana je linija granice konkursnog obuhvata prema kojoj je istu moguće pozicionirati dalje vodeći se referencama iste granice na ostalim grafičkim prilozima u dwg formatu datim u Prilozima uz program. Samo je KTP podloga georeferencirana. Ukoliko je učesniku potreban drugačiji format 3d modela, postoji mogućnost da se isti generiše preko izohipsi datih na mapi - 02 PRIKAZ TOPOGRAFIJE TERENA KONKURSNOG OBUHVATA (dwg/pdf).
Pitanje: 4.
Na strani 104 u raspisu je u grafičkom prilogu prikazana zona zaštite zabranjene zone oko bunkera, dok je na strani 96 u delu te zone preporučena izgradnja novih višeporodičnih objekata. Postoji li mogućnost da se postavi jasna granica zaštite u nekom prilogu?
ODGOVOR:
Na grafičkom prilogu uz program – 07 Mapa karakterističnih zona i korisnika u dwg formatu ( u model space-u ) prikazana je linija granice zone zaštite oko bunkera, koju je potrebno ispoštovati, dok je na grafičkom prilogu u tekstu (na str. 96) data je okvirna preporučena zona za intervenisanje / projektovanje učesnicima konkursa. Potrebno je u skladu sa tom granicom dati predlog uređenja ne zalazeći građenjem u zonu zaštite. Ovim se ne isključuje mogućnost uređivanja same zone zaštite i pojasa oko iste i njeno privođenje adekvatnoj svrsi i bezbednom korišćenju.
Pitanje: 5.
Na strani 93 u tabeli sa programskim sadržajima je za dva nova studija navedeno da treba da imaju oko 14.000m2, dok površina predviđenih studija u daljem tekstu ne zauzima više od 2000m2 zajedno sa kancelarijama. Da li je navedeni parametar ispravan pošto se učekuje maksimalna izgrađenost zone RTS-a do 30%. Isto pitanje je za arhiv sa data centrom koji treba da bude oko 15.000m2?
ODGOVOR:
Površine date u raspisu konkursa su orijentacione i date su kao procenjeni maksimum. S obzirom na kompleksan i veoma specifičan program RTS-a u kome je navedeno više novih objekata koji treba čine funkcionalnu i tehnološku celinu, od učesnika se ne očekuje projektantsko rešenje samih objekata već da na anketnom nivou razrade dispoziciju traženih sadržaja sa glavnim komunikacijama unutar kompleksa i vezama na javnu saobraćajnu mrežu.
Zbog specifičnosti objekta sa studijima (objekat 1), učesnicima je data osnova postojećeg objekta RTS u kojima se danas nalaze studiji 8 i 9 gde se može uočiti značajna potreba za pratećim prostorima.
Što se tiče objekta 2 (Arhiv filmskih i TV traka i data centar s garažom), u saradnji sa tehničkom službom RTS procenjeno je da bi optimalna osnova objekta mogla imati između 2000 i 2500 m2 uz napomenu da je poželjno da objekat ima više podzemnih etaža (između ostalog i zbog izuzetne zapaljivosti filmskih traka i posebnih uslova arhiviranja).
Preporučeni parametar od 30% zauzetosti kompleksa (a ne “izgrađenosti”) je procenjen kao optimalan za zahtevane sadržaje. Imajući u vidu da kompleks RTS obuhvata površinu od oko 11,3ha, 30% zauzetosti omogućava oko 33.000m2 površine pod svim planiranim i postojećim objektima.
Odgovori žirija na postavljena pitanja i isključivo samo na pitanja u vezi sa raspisom i programom konkursa, objaviće se ovde u roku od 10 dana.